PRIHODNJI KONCERTI

ŠELESTENJA: koncert klavirskega kvarteta Phoenix
    Ogledov:11687     A+ | a-

13.11.2024

Ura: 20:00

LOKACIJA: Dvorana sv. Frančiška

×

Cena: 5€ v predprodaji -10 na dan dogodka

KONCERT V ORGANIZACIJI ZMKT - CIKEL ŠELESTENJA

Kvartet Phoenix sestavljajo štiri pianistke, ki so svojo glasbeno pot izpeljale do diplome na Glasbeni matici v Trstu in se potem dodatno izpopolnjevale na prestižnih mednarodnih ustanovah. 
Beatrice Zonta, Tatjana Jercog, Claudia Sedmach in Tamara Ražem Locatelli so se po številnih koncertnih izkušnjah v različnih komornih zasedbah odločile, da jih medsebojno spoštovanje in dolgoletno prijateljstvo pripeljali do oblikovanja tega zanimivega sestava.a
Ime kvarteta naj bo poklon umetnosti nasploh, ki v vsakem obdobju, tako družbenem kot osebnem, nas lahko ponovno prebudi in vliva volje do soustvarjanja našega življenja. Osemročno izvajanje na dveh klavirjih omogoča izvedbo originalnih skladb, ki so izrecno napisane za ta sestav, pa tudi priljubljenih orkestralnih del v neobičajni preobleki. Prisotnost dveh koncertnih klavirjev na odru je bodisi zvočno kot vizualno zelo očarljiva in nudi poslušalcem bogato paleto efektov, barv in odtenkov. 

PROGRAM:
Bedřich Smetana: Vltava

Aleksander Glazunov: Morje

Igor Stravinski, prir./arr.: Ognjeni ptič

Charles Gounod (1835-1921) - prir./arr.: R. de Vilback: Valček iz Fausta

Georges Bizet (1838-1875):  Fantasija na teme iz opere “Carmen” 


 
Beatrice Zonta je dokončala študij klavirja na Glasbeni matici v Trstu v razredu prof. Aleksandra Rojca ter diplomirala z odliko na tržaškem konservatoriju »G. Tartini«. Kot izvajalka se je izpopolnjevala s priznanimi profesorji kot so Arbo Valdma, Mihajl Volchok (Rusija), Peter Lang (Avstrija), Isabella Lo Porto, Riccardo Risaliti, Luigi Toffolo (Italija), s člani tria di Parma za komorno glasbo in še drugimi. Februarja 2008 je z odliko in pohvalo diplomirala na Visoki glasbeni stopnji beneškega konservatorija »B. Marcello« v razredu prof. Massima Somenzija ter prejela štipendijo kot najboljša diplomantka akademskega leta. Marca 2012 je z odliko dokončala dvoletni akademski tečaj klavirske pedagogike na konservatoriju v Trstu. Kot izvajalka je prejela okrog dvajset nagrad in priznanj na vsedržavni in mednarodni ravni: med drugimi velja omeniti absolutno prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju »Città di Stresa« (Varese) v kategoriji Instrumenti v glasbeni avantgardi, prvo nagrado in posebno nagrado žirije na tekmovanju »C. Czerny« v kraju Torre Pellice (Turin), absolutne prve nagrade na mednarodnih natečajih »Città di Ispra« (Varese), »Città di Villar Perosa« pri Turinu in »Camillo Togni« v Gussagu pri Brescii ter v Velenju v Sloveniji v kategoriji študentov glasbenih akademij. Na mednarodnem tekmovanju »Roma 2002« je v klavirskem duu osvojila poleg absolutne prve nagrade še dve posebni priznanji. Tudi njeni učenci dosegajo visoke uvrstitve na glasbenih tekmovanjih. Nastopa kot solistka, v raznih komornih zasedbah in v klavirskem duu, sodeluje kot korepetitorka pri gledaliških predstavah ter snema za razne radiotelevizjiske postaje.  Igrala je na prestižnih domačih in tujih odrih: gledališča Auditorium v Brescii, Camploy v Veroni, Argentina v Rimu, Miela Reina in Kulturni dom v Trstu, Cankarjev dom in Narodna galerija v Ljubljani, Inštitut »Kodaly« v Kecskemetu na Madžarskem... Od leta 1991 poučuje klavir na Glasbeni matici; od leta 2017 je tudi redna profesorica na glasbenem liceju »Carducci-Dante« v Trstu. 

Tatjana Jercog je študij klavirja opravila na šoli Glasbene matice “M. Kogoj” v Trstu v razredu Xenje Brass in pod njenim mentorstvom diplomirala na tržaškem konservatoriju »G. Tartini«. Po diplomi se je izpopolnjevala pri prof. Lauri Palmieri v Veroni, nato se je več let izpopolnjevala na Evropskem konservatoriju v Parizu pri prof. Igorju Lazku, kjer je prejela mojstrski naziv (Diplôme du maitrice) v razredu glasbene interpretacije. Aktivno je sodelovala na raznih mojstrskih tečajih komorne in solistične glasbe v Sloveniji, Italiji, Nemčiji in Švici. Na tržaškem konservatoriju je leta 2003 diplomirala iz glasbene pedagogike, leta 2009  pa je zaključila študij kompozicije pod mentorstvom skladatelja Fabia Niederja. Nastopala je s solističnimi recitali, v komornih zasedbah  in kot solist z orkestrom v Italiji, Sloveniji, Nemčiji in Franciji. Uspešno se je udeležila narodnih in mednarodnih tekmovanj. Večkrat je snemala za Rai-Radio Trst A  in za Radio Koper. Za glasbeno hišo Real sound je posnela zgoščenko z naslovom Klavierstücke. Zgoščenka je bila ocenjena z največjim številom  točk za zvok in interpretacijo na reviji Piano news. Poučevala je na Glasbeni matici v Trstu, od leta 2001 poučuje in korepetira na Glasbeni šoli v Kopru. Od leta 2008 je umetniški vodja in organizatorka Mednarodnega bienala sodobne glasbe v Kopru. Leta 2017 je prevzela vodstvo Društva prijateljev glasbe. V okviru delovanja društva je organizirala več koncertov in projektov. Med vidnejšimi je je gotovo dogodek Simfonija Kopra, koncert orkestra Slovenske filharmonije v Luki Koper.

Claudia Sedmach je študirala na šoli Glasbene matice “M. Kogoj” v Trstu v razredu prof. R. Kralj in briljantno diplomirala iz klavirja na tržaškem konservatoriju. Po diplomi je zaključila triletni magisterij  v organizaciji združenja Musicisti Giuliani pod mentorstvom prof. G. Gulli, dvoletni izpopolnjevalni tečaj komorne glasbe na zavodu Santa Cecilia v Portogruaru pod vodstvom prof. G. Lovata in diplomirala na prestižni Mednarodni visoki šoli za komorno glasbo Trio di Trieste v Devinu. Na tržaškem konservatoriju je zatem dopolnila svojo glasbeno izobrazbo in odlično zaključila specialistični bijenij druge stopnje v didaktiki instrumenta in usposobljenosti bijenij druge stopnje za docente klavirja. Udeležila se je številnih masterjev , ki so jih vodili priznani pianisti kot npr. B. Canino, K. Bogino, J. Kadlubijski, V. Krpan, S. Gadjiev, I. Laszko in drugi. Uspešno se je uvrstila na številnih državnih in mednarodnih tekmovanjih. Predstavila se je v različnih zasedbah na koncertnih odrih Italije, Slovenije, Madžarske, Avstrije in na Hrvaškem. V letu 2020 je predstavila glasbeno gledališki projekt v Slovenskem stalnem gledališču v Trstu, v goriškem Kulturnem domu in v gledališču Candoni v Tolmeču. Redno sodeluje in koncertira v orkestru Glasbene matice v Trstu pod vodstvom dir. Igorja Zobina. Velikokrat je snemala na deželnem sedežu RAI v Trstu in posnela dve zgoščenki v različnih sestavih. Njeni učenci se uspešno uvrščajo na glasbenih tekmovanjih. Glasbenica se posveča pedagoškemu delu, korepetiranju in komornemu izvajanju. Od leta 1990 je docent in korepetitor na šoli Glasbene matice “M. Kogoj” v Trstu.

Tamara Ražem Locatelli je začela s študijem klavirja na šoli Glasbene matice v Trstu. Leta 1994 je z odliko diplomirala na državnem konservatoriju »Tartini« v Trstu v razredu prof. Xenje Brass. Študij je nadaljevala pri  profesorju Sijavushu Gadjievu. Udeležila se je raznih izpopolnjevalnih tečajev iz klavirja pod mentorstvom priznanih profesorjev: Igor Lazko, Franco Scala, Riccardo Risaliti, Boris Petrushanski, Luciano Lanfranchi, Arbo Valdma, Roland Proell, Konstantin Bogino. Prejela je najvišja točkovanja na številnih mednarodnih tekmovanjih. S solističnimi recitali, v raznih komornih zasedbah in orkestri je nastopila v Italiji, Sloveniji, Hrvaški, Češki, Avstriji. Omembe vredna je  turneja aprila 2004 v Severni Koreji (Pjongjang), kjer je koncertirala pred  5000 poslušalci. Junija 2008 je nastopila v dvorani opernega gledališča v Montecarlu v okviru festivala Mastervoices. Sodeluje z opernimi pevci. Redno koncertira z možem, baritonistom Damjanom Locatellijem.  Od leta 2006 igra v klavirskem duu Excentury s kolegico Aleksandro Češnjevar Glavina. Od leta 1996 vodi  mešani pevski zbor iz rodne Bazovice, s katerim je imela preko 180 koncertov in posnela dve zgoščenki. Podvig zbora je bil leta 2015, ko so pevci imeli koncert v Areni v Veroni. Tamara je snemala večkrat za razne radijske in televizijske postaje. Poučuje na GŠ v Sežani in  Glasbeni matici v Trstu. Njeni učenci se  uvrščajo v sam vrh lestvic mednarodnih in državnih tekmovanj. Prejeli so okoli 200 nagrad. Tamara Ražem je tudi članica komisij raznih tekmovanj. Za svoje izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju glasbene vzgoje in izobraževanja je Tamara prejemnica Gerbičevega priznanja 2018.


 

Rek